Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

Artykuł:  Typy instalacji fotowoltaicznych – rodzaje m

Blog:  bisonenergy
Data dodania: 2015-07-30
wyślij wiadomość

Dobór instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego najczęściej rozpoczyna się od oceny możliwości technicznych danego obiektu. Domową mikroelektrownię możemy zrealizować w kilku miejscach – montaż odbywa się najczęściej na:

  • dachu,

  • elewacji budynku,

  • gruncie w systemie stacjonarnym,

  • gruncie w systemie nadążnym (tracker solarny).

blog budowlany - mojabudowa.pl


Instalacja dachowa jest rozwiązaniem najczęściej stosowanym i najkorzystniejszym ekonomicznie. Obecnie na rynku dostępne są systemy dostosowane do większości dachów skośnych i płaskich, bez trudności dobierzemy zestaw do różnych typów przekryć, m.in. dachówek ceramicznych, karpiówek, dachówek łupkowych, blachodachówek i blach trapezowych. Na dachach płaskich stosuje się najczęściej systemy wklejane na kotwy chemiczne, bądź systemy bezinwazyjne – balastowe.

W przypadku systemów dachowych oraz umieszczonych na elewacji budynku, nie tracimy dodatkowej powierzchni. Dużą zaletą tego typu systemów w domach jednorodzinnych o powierzchni poniżej 300m2 jest również możliwość zastosowania przez firmę montażową preferencyjnej stawki podatku VAT – 8%, co pozwala obniżyć koszt instalacji. Zagadnienie podatków przy domowych mikroinstalacjach poruszymy wjednym z kolejnych artykułów.

Kolejny typ systemów montażowych to rozwiązania wolnostojące na gruncie. Należy tu wyróżnić typy podpór, które mogą być mocowane do fundamentu, wbijane przy użyciu kafara, bądź wkręcane. Ostatnie rozwiązanie w przypadku przydomowych mikroinstalacji przeważnie jest najprostsze w realizacji, a co za tym idzie najkorzystniejsze ekonomicznie dla inwestora.

Ostatni z omawianych typów montażu to konstrukcja nadążna – tzw. tracker solarny, która w sposób zautomatyzowany pozycjonuje nasze panele do osiągania najwyższych uzysków produkowanej energii. Rozwiązanie takie najefektywniej wykorzystuje pory dnia, a także chwilowe warunki meteorologiczne. Trackery solarne mogą działań jedno, bądź dwuosiowo. Rozwiązanie tego typu to system najdroższy, ale za to pozwalający na osiągnięcie najwyższych uzysków energetycznych.

Ocena warunków technicznych danej nieruchomości to punkt wyjściowy do lokalizacji i doboru gabarytów danej mikroelektrowni, kolejnym jest wielkość, bilans i profil zużycia energii elektrycznej w budynku. Projektując instalację fotowoltaiczną musimy dobrać rozwiązanie optymalne nie tylko pod względem technicznym, ale również ekonomicznym.

W kolejnym artykule omówimy zagadnienia fotowoltaiczne, o których warto wiedzieć na etapie projektowania domu.

Artykuł:  Systemy fotowoltaiczne dla domów jednorodzinnych -

Blog:  bisonenergy
Data dodania: 2015-07-16
wyślij wiadomość

Rozważając inwestycję w domową elektrownię słoneczną należy zapoznać się z podstawową budową tego typu systemów, a w szczególności z elementami składowymi instalacji. Znając chociażby parametry gabarytowe podzespołów, będziemy mogli wstępnie oszacować potencjał naszej nieruchomości.

blog budowlany - mojabudowa.pl


Panele fotowoltaiczne

Podstawowym elementem każdego systemu fotowoltaicznego są panele PV – zwane również modułami. Teoretyczna moc instalacji zależy od ilości zastosowanych paneli. Domowe elektrownie słoneczne posiadają zwykle moc do 10kW i można je zainstalować na dachu budynku mieszkalnego, bądź gospodarczego.

Przykład:Wymiary pojedynczego panelu fotowoltaicznego o standardowej mocy 250W to ok. 100x160cm. Instalacja o mocy 5kW (5000W) składać się będzie z 20 paneli o łącznej powierzchni 32m2.

Istotnym parametrem charakteryzującym poszczególne panele fotowoltaiczne jest ichsprawność. Przy obecnie dostępnej i powszechnej technologii tylko część promieniowania docierającego do modułu zostaje wykorzystana i przetworzona na energię elektryczną. W zależności od zastosowanej metody produkcji sprawność dostępnych paneli fotowoltaicznych waha się od kilku do dwudziestu kilku procent.

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl


Inwerter

Kolejnym ważnym elementem systemu fotowoltaicznego jestinwerter(falownik), posiada on kilka podstawowych funkcji, które są niezbędne do poprawnej pracy całej instalacji. Należy bowiem pamiętać, iż panele fotowoltaiczne generują prąd o napięciu stałym (DC), a sieć elektryczna wnaszych domach dysponuje prądem przemiennym (AC). W sytuacji, gdy nasza instalacja jest podłączona do sieci dystrybucyjnej, a my zamierzamy korzystać z elektrowni słonecznej wcelu zaspokojenia własnych potrzeb – inwerter zamieni prąd stały na przemienny onapięciu iczęstotliwości zgodnej z naszą siecią elektroenergetyczną (230V i 50Hz). Dzięki temu nasz prąd zostanie wykorzystany w naszym domu lub firmie, a nadwyżki produkcyjne zostaną wprowadzone i odsprzedane do sieci dystrybucyjnej.

W sytuacji, gdy nasza instalacja pracuje w układzie autonomicznym (wyspowym) i nie jest podłączona do sieci – a prąd pochodzący z paneli fotowoltaicznych gromadzony jest w bateriach akumulatorowych, nie musimy stosować inwertera. W takiej instalacji wymagany jest jedynieregulator ładowania, który będzie odpowiadał za prawidłową pracę naszych baterii. (Do tematu systemów wyspowych opartych o akumulatory wrócimy w jednym z kolejnych artykułów).

System montażowy

W skład instalacji fotowoltaicznej wchodzi równieżindywidualnie dobrany system montażowy, który będzie się różnił w zależności od rodzaju naszego przekrycia dachowego, a także zaprojektowanego układu modułów fotowoltaicznych. Każdy moduł fotowoltaiczny posiada określone zasady montażu – odpowiednie strefy optymalnego mocowania klem. Zastosowanie odpowiedniej konstrukcji montażowej to nie tylko stabilne mocowanie paneli, ale także zapewnienie odpowiedniej wentylacji modułów oraz bezpieczeństwo szczelności naszego dachu.

Zabezpieczenia i pozostałe elementy

Kompletny system fotowoltaiczny wymaga doboru i zastosowania odpowiednichzabezpieczeń elektrycznych. Projektując instalacje należy uwzględnić bezpieczeństwo pracy systemu zarówno po stronie prądu stałego (DC), jak i po stronie prądu zmiennego (AC). Odpowiednio dobrane i zainstalowane zabezpieczenia gwarantują poprawną i bezobsługową pracę systemu.

Ważnym elementem każdej elektrowni słonecznej jest również specjalistyczneokablowanie, dedykowane do systemów solarnych - odporne na warunki atmosferyczne oraz promieniowanie ultrafioletowe (UV) w skład którego wchodzą nie tylko kable solarne, ale również konektory (plusowe i minusowe) posiadające odpowiednią szczelność i wytrzymałość na warunki atmosferyczne.

W kolejnym artykule opiszemy typy instalacji fotowoltaicznych i rodzaje ich montażu.

Artykuł:  Energia ze słońca - powszechna i dostępna

Blog:  bisonenergy
Data dodania: 2015-07-09
wyślij wiadomość

Planując budowę domu coraz częściej rozglądamy się za proekologicznymi i nowoczesnymi rozwiązaniami, które pozwolą nam poprawić komfort naszego życia, podnieść standard budynku, bądź przynieść przyszłe oszczędności. Wśród odnawialnych źródeł energii coraz częściej wymienia się energetykę słoneczną – dzieląc ją na dwie obecnie najważniejsze i najlepiej rozwinięte technologie:

  • ogniwa fotowoltaiczne– to elementy, w których następuje bezpośrednia konwersja energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Ogniwa fotowoltaiczne tworzą moduły (panele), a z nich budujemy systemy fotowoltaiczne, zwane również elektrowniami słonecznymi. Systemy fotowoltaiczne mogą działać niezależnie (być autonomiczne), bądź zostać zintegrowane z siecią dystrybucyjną (być podłączone do istniejącej sieci energetycznej w Państwa budynku),

  • kolektory słoneczne – to urządzenia, w których następuje konwersja energii promieniowania słonecznego w energię cieplną. Technologia ta jest wykorzystywana do przygotowania ciepłej wody użytkowej, wspomagania centralnego ogrzewania, przygotowania ciepłej wody technicznej, bądź podgrzewu wody w basenach.

Postęp technologiczny pozwala obecnie na wykorzystanie energii pochodzącej z promieni słonecznych nie tylko w krajach o wysokim nasłonecznieniu – jak Hiszpania czy Portugalia, ale także wNiemczech, Czechach i Polsce. Należy bowiem zauważyć, iż obecnie dostępne urządzenia wykorzystują nie tylko promieniowanie bezpośrednie, ale również rozproszone i odbite. A zakres pracy urządzeń obejmuje zarówno promieniowanie widzialne dla ludzkiego oka, jak i promieniowanie podczerwone.

blog budowlany - mojabudowa.pl

 

Gęstość promieniowania słonecznego wPolsce na płaszczyznę poziomą wynosi ok.1000kWh/m2/rok. Wartość ta jest stała dla danej szerokości geograficznej. Oznacza to, iż Polska posiada bardzo podobne warunki do rozwoju energetyki słonecznej, jak Niemcy – będące światowym liderem w tej dziedzinie.

W kolejnym artykule opiszemy budowę typowej mikroinstalacji fotowoltaicznej stosowanej w domu jednorodzinnym.

bisonenergy
blog ekspercki
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 5262
Komentarzy: 0
Obserwują: 2
On-line: 9
Wpisów: 0 Artykułów: 4 Galeria zdjęć: 0
o nas
<br><b>Firma Bison Energy powstała, by dostarczać kompleksowe rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii (OZE).</b> <br><br>Dzięki nowoczesnym technologiom zapewniamy naszym Klientom realne korzyści ekonomiczne, dbając przy tym o środowisko. Każdy ...
o firmie
<br>Specjalizujemy się w realizacji rozwiązań opartych o ogniwa fotowoltaiczne, które dzięki promieniowaniu słonecznemu produkują energię elektryczną. <br><br> Wdrażamy nowoczesne technologie w gospodarstwach domowych, rolnictwie, małych i średnich przedsiębiorstwach, ...
ARCHIWUM WPISÓW
2015 wrzesień
2015 lipiec

OBECNIE NA BLOGU
1 niezalogowany użytkownik
Inne blogi dla projektu :
majolika.mojabudowa.pl - wpisów: 530
michal85.mojabudowa.pl - wpisów: 468
arlenka.mojabudowa.pl - wpisów: 433
msz-n.mojabudowa.pl - wpisów: 418
ekodom.mojabudowa.pl - wpisów: 405
piasek.mojabudowa.pl - wpisów: 339
albatros2.mojabudowa.pl - wpisów: 279
tysia827.mojabudowa.pl - wpisów: 263
seven.mojabudowa.pl - wpisów: 232
zremba.mojabudowa.pl - wpisów: 216
lusiek.mojabudowa.pl - wpisów: 197
wilczyca32.mojabudowa.pl - wpisów: 193
czteryem.mojabudowa.pl - wpisów: 189
zabki2015.mojabudowa.pl - wpisów: 187
tomasznowak29.mojabudowa.pl - wpisów: 186
krzycho63.mojabudowa.pl - wpisów: 185
dorka-roman.mojabudowa.pl - wpisów: 174
bajkowydworek.mojabudowa.pl - wpisów: 165
domwpiaskowcu.mojabudowa.pl - wpisów: 162
piekar.mojabudowa.pl - wpisów: 156
ewaiadam.mojabudowa.pl - wpisów: 146
wybudujeadasia.mojabudowa.pl - wpisów: 144
miszszel.mojabudowa.pl - wpisów: 144
dom-azyl.mojabudowa.pl - wpisów: 144
sloneczna.mojabudowa.pl - wpisów: 143
perelka2009.mojabudowa.pl - wpisów: 141
patrycjacha.mojabudowa.pl - wpisów: 139
marzenianasze.mojabudowa.pl - wpisów: 136
aaaa-meble.mojabudowa.pl - wpisów: 136
asiakrzysztof.mojabudowa.pl - wpisów: 134
pszczolka.mojabudowa.pl - wpisów: 133
pretaporter.mojabudowa.pl - wpisów: 133
zacisze.mojabudowa.pl - wpisów: 132
wersjade.mojabudowa.pl - wpisów: 131
murekzone.mojabudowa.pl - wpisów: 130
kadmax-bw.mojabudowa.pl - wpisów: 130
pogodny1ja.mojabudowa.pl - wpisów: 125
blue--bell.mojabudowa.pl - wpisów: 125
fryzjereczka.mojabudowa.pl - wpisów: 124
dominka76.mojabudowa.pl - wpisów: 124
shagga80.mojabudowa.pl - wpisów: 123
elusiatomek.mojabudowa.pl - wpisów: 123
damariko.mojabudowa.pl - wpisów: 123
szarobialy.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ligota.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ancia9.mojabudowa.pl - wpisów: 121
alaimar.mojabudowa.pl - wpisów: 120
wierzby.mojabudowa.pl - wpisów: 118
wenaplus.mojabudowa.pl - wpisów: 117
magnollia.mojabudowa.pl - wpisów: 117
wymarzony.mojabudowa.pl - wpisów: 116
oleczka1986.mojabudowa.pl - wpisów: 116
jessicaa.mojabudowa.pl - wpisów: 116
cyprysowo.mojabudowa.pl - wpisów: 115
anetta16.mojabudowa.pl - wpisów: 115
magnat100.mojabudowa.pl - wpisów: 112
andzias77.mojabudowa.pl - wpisów: 110
beatka80.mojabudowa.pl - wpisów: 109
asiagrzesiek.mojabudowa.pl - wpisów: 105
edyta1988d.mojabudowa.pl - wpisów: 102
ustronny1.mojabudowa.pl - wpisów: 101
milionwminute.mojabudowa.pl - wpisów: 101
feriza.mojabudowa.pl - wpisów: 101
ezelazny.mojabudowa.pl - wpisów: 101
elik2014.mojabudowa.pl - wpisów: 101
monikaiszymon.mojabudowa.pl - wpisów: 100
podkampinosem.mojabudowa.pl - wpisów: 99
endialdi.mojabudowa.pl - wpisów: 99
serce.mojabudowa.pl - wpisów: 98
seba1.mojabudowa.pl - wpisów: 97
homekoncept32.mojabudowa.pl - wpisów: 96
gwatemala.mojabudowa.pl - wpisów: 96
tictac.mojabudowa.pl - wpisów: 95
nowak110.mojabudowa.pl - wpisów: 95
wiolettapiotr.mojabudowa.pl - wpisów: 94
widoq.mojabudowa.pl - wpisów: 94
nyveien.mojabudowa.pl - wpisów: 94
aleksander2.mojabudowa.pl - wpisów: 94
karolineczka2.mojabudowa.pl - wpisów: 93
budy--grzybek.mojabudowa.pl - wpisów: 93
kingailaki.mojabudowa.pl - wpisów: 91
naszemiejsce.mojabudowa.pl - wpisów: 90
mwas2016.mojabudowa.pl - wpisów: 90
magkul.mojabudowa.pl - wpisów: 90
m-110b.mojabudowa.pl - wpisów: 90
kofola35.mojabudowa.pl - wpisów: 90
jelonek-rex.mojabudowa.pl - wpisów: 90
rozwiń